Parky sú neoddeliteľnou súčasťou mestského bývania

Spomeňte si na svoju prvú spomienku z detstva. Kde sa odohrávala? Vo vašej starej obývačke, u starých rodičov alebo v parku? Pravdepodobne sa niektorí z vás pousmiali nad situáciou, ktorú ste zažili na detskom ihrisku alebo v mestskom parku.

Parky, či už tie väčšie, ktoré sú súčasťou mesta, alebo menšie pred bytovkou, nás formujú možno viac, ako sme si mysleli. Predstavujú miesto, kde sa od malička stretávame s kamarátmi a rodinou. Je to jednoducho miesto, ktoré prispieva k spokojnejšiemu životu.urban residence_parky

Výhoda mestských parkov

Preto majú parky a zeleň už dlhodobo svoje miesto pri návrhu starých, ale aj nových projektov. Dôvodov je hneď niekoľko:
  1. Lepší výhľad z okna alebo terasy. Stromy, kvety a trávnaté plochy sú estetickejšie, ako keby ste sa z okna mali pozerať do susedovej izby. Aj ranná kávička na terase zrazu chutí lepšie pri počúvaní šumu lístia vo vetre.
  2. Priestor pre deti. Parky poskytujú priestor pre ihriská, kde deti môžu plnohodnotne tráviť svoj voľný čas. Aká bola vaša najobľúbenejšia preliezka z detstva? U nás vyhráva hojdačka, na ktorej sa radi pohojdáme aj dnes. Parky sú pre deti priestorom, kde sa môžu kreatívne vyšantiť a spoznať nových kamarátov.
  3. Priestor pre susedov. Parky však neslúžia primárne iba deťom, ale aj rodičom. Tým, že sa v rámci projektu navrhne zelená oddychová plocha, vytvorí sa priestor na organizovanie komunitných akcií. Na druhej strane si tu môžu obyvatelia užiť aj chvíľku pre seba. Možností je veľa od behu až po cvičenie na čerstvom vzduchu.urban residence_parky
  4. Boj proti mestským tepelným ostrovom. Nie je žiadnou novinkou, že teplota v meste je v porovnaní s teplotou na vidieku vyššia. S týmto fenoménom sa snažia mestá bojovať už niekoľko rokov. Riešení je hneď niekoľko od používania vodopriepustných materiálov, svetlých farieb až po výsadbu zelene. Okrem toho trávnaté plochy zadržiavajú dažďovú vodu, ktorá slúži na prirodzené zavlažovanie. 
  5. Priestor na relax. Parky neslúžia len na vykonávanie fyzických aktivít. Posedieť si na lavičke s knihou v ruke alebo si užiť piknik na deke. Aj takýto mentálny detox zažijete v parku.

Mať park priamo pod oknami bytov ponúka množstvo výhod. Okrem toho, že máte deti pod dohľadom, máte v blízkosti miesto, na ktorom si môžete oddýchnuť a zrelaxovať.

Newsletter

Odoslaním emailu vyjadrujete súhlas s Podmienkami ochrany súkromia.