Nová autentická vietnamská reštaurácia v Urbane

Tuan u nás v Urban Residence otvoril vietnamskú reštauráciu s názvom "Family Restaurant". Priznáme sa, že z názvu reštaurácie sme na začiatku neboli úplne nadšení. Znie tak prvoplánovo. Avšak, keď sme sa u neho zastavili na obed, po ochutnávke poctivo pripravených jedál a vynikajúcich chutí, sme sa dozvedeli prečo nesie reštaurácia tento názov. Tuanov neobyčajný príbeh nás tak zaujal, že sme sa rozhodli vám ho trošku viac priblížiť.

Autentická chuť Vietnamu

Tuan pochádza z Vietnamu, z krajiny, kde na uliciach rozvoniava poctivý hovädzí vývar Pho a na veľkých panviciach praská ryža s rozmanitými druhmi zeleniny. Vietnamská kuchyňa je považovaná za jednu z najzdravších kuchýň sveta a možno aj preto sme Tuanovi tipovali o pár rokov menej ako v skutočnosti má. Svoju mladosť prežil vo Vietname, kde trávil veľa času v kuchyni u otca, naučil sa pripravovať všetky tradičné vietnamské jedlá a vždy sa ich snažil niečím vyšperkovať. Dozvedeli sme sa, že vietnamská kuchyňa má päť základných chutí a každé jedlo musí byť pripravené tak, že musí prevažovať jedna, prípadne dve z týchto chutí. Rozmýšľate ktoré chute to sú? Najzákladnejšou chuťou je ostrá, nasleduje kyslá, slaná, horká a samozrejme nesmie chýbať ani sladká. Tuan prezradil, že mäsa sa konzumuje vo Vietname málo a ak si ho ľudia môžu dovoliť, tak jedia prevažne hovädzie mäso. Na druhej strane, sa konzumuje veľa rýb a čerstvá zelenina, ktorá tvorí základ takmer každého pokrmu.

Počas svoje kuchárskej kariéry sa Tuan stále zdokonaloval a chcel svojej rodine zlepšiť finančnú situáciu. Rozhodol sa odcestovať do Európy, spolu so svojou priateľkou, a rozbehnúť svoju kuchársku kariéru. Po pár rokoch si v Prahe založil vlastnú reštauráciu, oženil sa a narodili sa im dve deti. To podnietilo túžbu Tuanovej mamy byť v blízkosti vnúčat a tak jej Tuan pomohol dostať sa do Prahy. Tuanova sestra tiež neostala vo Vietname, snažila sa taktiež rodine finančne pomôcť a odcestovala do Kanady, kde je dodnes. Vo Vietname ostal už len Tuanov otec, sám.

Sen mať rodinu opäť pokope

Po vypuknutí korona pandémie sa Praha vyľudnila a Tuan začal rozmýšľať nad zavretím reštaurácie, nakoľko jeho finančná situácia sa zhoršovala. A tak sa rozhodol presťahovať do Bratislavy, kde je život aj prenájom retailových priestorov o niečo lacnejší. Po druhýkrát sa pustil do budovania reštaurácie a nestrácal nádej, že jeho sen sa raz naplní. Vytvoril v Urban Residence pravú vietnamskú kuchyňu, ktorú si zamilujete po prvej návšteve. Tuan pripravuje jedlá poctivo, dokonca si vyrába vlastné omáčky, ktoré varí až sedem hodín. Keď sme sa opýtali prečo dal reštaurácii názov „Family Restaurant“ zahľadel sa pred seba a hovorí: „Môj sen je, aby som mal rodinu opäť pokope. Mama ostala v Prahe, sestra je v Kanade a otec je stále vo Vietname. Chcem aby sme boli opäť všetci spolu, tu v Bratislave.“ Určite ste si všimli, že názov Family však nie je v Urbane jediný. Vo „Family Nails“ pracuje Tuanova manželka a okrem manikúry tu robí aj pedikúru. A možno ste počuli vo vnútrobloku aj ich deti, ktoré sú extra živé, ale za to poslušné. Za prvoplánovým názvom stojí veľký príbeh. Podporte Tuana aj jeho manželku, zájdite na večeru či obed do jeho reštaurácie a pomôžte mu tak splniť jeho veľký sen.

Newsletter

Odoslaním emailu vyjadrujete súhlas s Podmienkami ochrany súkromia.