Mladí ušetria na hypotéke 2 000 €! V ponuke aj 0 % hypotéky

Trh s hypoúvermi na Slovensku sa neustále vyvíja, a preto nestrácajte prehľad. O najaktuálnejších zmenách v roku 2018 porozprávala Martina Slamková, špecialistka spoločnosti Lucron Group na projektové financovanie. Okrem iného sa dozviete, čo to znamená mať „vankúš“ a ako ho získať, aké zmeny čakajú mladých, ktorí si chcú zobrať hypotéku, a predstaví vám aj mimoriadne zaujímavý produkt, 0 % hypotéku.     

 

Národná banka Slovenska zmenila pravidlá a podmienky pri získavaní hypoték. Aké zmeny klienti pocítia v roku 2018?

Banky prísnejšie porovnávajú bonitu klienta najmä pri hypotékach, ktoré sa blížia k 100 %. Pri klientoch sa sústreďujú najmä na ich schopnosť splácať aj za podmienky, že by sa úroky v budúcnosti zvyšovali, ale príjmy domácnosti by zostali v rovnakej výške. Od začiatku tohto roka by mal byť 15 % „vankúš“ z výšky platu ako rezerva, to znamená, ak si klient chce požičať rovnakú výšku úveru dnes, musí mať na to vyšší príjem (na porovnanie v marci 2017 bol tento vankúš 5 % z platu), táto rezerva sa má od júla 2018 zvýšiť. Čo je ešte stále pozitívne pri hypotékach v roku 2018, držia si svoje úrokové sadzby na najnižších úrovniach, a to aj pri dlhodobejších fixáciách.

 

Mnoho klientov však nemá k dispozícii takýto „vankúš“. Čo v takom prípade?

Pri kúpe nehnuteľnosti je pre banku veľmi dôležité, či má klient nasporenú časť kúpnej ceny, čo mu dáva väčšiu šancu získať jeho vysnívané bývanie. V opačnom prípade, ak nezíska 100 % úver, musí si dofinancovať kúpu inak. Napríklad spotrebným úverom alebo stavebným sporením. Klienti Lucronu však majú oproti iným developerom jednu veľkú výhodu. Pri našich projektoch spolupracujeme so spoločnosťou Žltý melón, ktorá poskytuje našim klientom možnosť prefinancovania 20 % kúpnej ceny na obdobie 20 rokov.

 

Najväčšie zmeny však čakajú mladých.

Je to tak. Jednou z najväčších zmien roku 2018 je pri hypotéke pre žiadateľov, ktorí majú menej ako 35 rokov, kde bola v minulosti znižovaná úroková sadzba (v r. 2017 o 3 %) zo strany štátu a bánk. Po novom bude mať formu daňového bonusu až do výšky 50 % zaplatených úrokov, ale maximálne do výšky 400 eur za rok, čo za obdobie 5 rokov predstavuje úsporu maximálne 2 000 eur. Tento daňový bonus prvýkrát uplatnia mladí žiadatelia v marci 2019 v rámci daňového priznania za rok 2018.

 

Ak si hypotéku berie pár, platí to pre oboch?

Bohužiaľ, nie. Uplatniť ho môže len jeden žiadateľ, hoci do úveru by vstupovala dvojica.

 

Napriek situácii klienti, ktorí sa rozhodnú zadovážiť si nový domov v projektoch Lucron Group, teda v bratislavských projektoch Malé Krasňany, Urban Residence a v trnavskom Arboria Parku, môžu získať rôzne výhody. Aké to sú?

Spolupracujeme so štyrmi najväčšími bankami – s ČSOB, so Slovenskou sporiteľňou, s Tatra bankou a s VÚB bankou, ktoré našim klientom uľahčia vybavovanie úveru. Klientom stačí len minimum podkladov a najmä nemusia si dať vypracovať znalecký posudok. Klient len predloží zmluvu o budúcej zmluve, zdokladuje svoje príjmy a výdavky a následne mu banka môže úver schváliť. Zároveň naši klienti majú „odpustené“ poplatky súvisiace s hypotékou ako poplatok za poskytnutie úveru a v niektorých bankách poplatky za postupné čerpanie. Vďaka tomu, že máme s bankami nastavený celý proces, aj čerpanie úveru prebieha bez problémov. V prípade potreby si vieme s bankou vzájomne odkomunikovať ich požiadavky, či prípadne doplniť chýbajúce podklady bez toho, aby bol tým klient zbytočne zaťažovaný.

 

Pre klientov ste však pripravili ešte jeden mimoriadne zaujímavý produkt.

V spolupráci s Tatra bankou máme pre klientov ešte jednu skvelú novinku. 0 % hypotéku, ktorá klientom umožňuje preplatenie úrokov, ktoré si klient hradil od načerpania prvej časti úveru až do kolaudácie bytu. Tento benefit sa veľmi osvedčil našim klientom už v spolupráci s VÚB bankou a klientom sme preplácali úroky po prevode vlastníctva.

 

Kam sa majú obrátiť klienti, aby sa dostali k týmto výhodám?

Naše projekty majú garantujúce pobočky, ktoré sa prioritne venujú našim klientom. Kontaktné údaje na tieto pobočky radi poskytnú naši predajcovia, a to najmä podľa preferencie klienta.

Newsletter

Odoslaním emailu vyjadrujete súhlas s Podmienkami ochrany súkromia.