​VIDEO: URBAN RESIDENCE sa predstavil na TEDx Bratislava

Byť tak trochu na pomedzí nie je nič zvláštne. Prekračujeme hranice, objavujeme druhé strany, presúvame sa z bodu A do bodu B, vystupujeme z komfortnej zóny. Prvého júla sa v Slovenskom národnom divadle zotierali nánosy predsudkov, dezilúzií a obáv z nepoznaného a to aj vďaka medzinárodnej konferencii TEDxBratislava, ktorej tohtoročným partnerom bol Urban Residence .
 
Obsahom podujatí TEDxBratislava sú myšlienky hodné šírenia medzi ľuďmi. Ako vravia organizátori, „samotné podujatie je len jedným z možných nástrojov, ako dostať zaujímavé idey k ľuďom, ktorí chcú počúvať, sú schopní sa aktivizovať a tvoriť budúcnosť už dnes“.

Spoločnosť Lucron sa tiež snaží vystúpiť z komfortnej zóny bežných developerov. Pracuje len s najlepšími odborníkmi zo všetkých oblastí, aby život v projektoch ako Urban Residence, Malé Krasňany alebo Arboria bol prínosom nielen pre ich obyvateľov, ale aj pre mesto ako celok. Vytvárať kvalitné životné prostredie a priestor je preto pre Lucron prioritou.

Príkladom toho ako sa dá skvelo zhodnotiť zanedbaný verejný priestor a pritom poskytnúť kvalitné a moderné bývanie so službami, je Urban Residence na Račianskej ulici. Práve ten zastrešil priestor oddychovej zóny, kde návštevníci a dobrovoľníci mohli chvíľu nechať v sebe doznieť inšpiratívne myšlienky a dobíjať energiu na ďalšie prednášky, ale aj telefón či notebook. Popritom mohli obdivovať a tiež naplno využiť inšpiratívne diela mladých slovenských dizajnérov vytvorené z recyklovaného odpadu.
 

Radovan Dranga

Primárne divadelný fotograf, ktorý sa však venuje aj vlastnej výtvarnej výstavnej činnosti. Svoju umeleckú akademickú dráhu začal v Škole dizajnu v Bratislave. Neskôr pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde študuje odbor fotografia a nové médiá; na magisterskom stupni v Ateliéri o fotografii u Silvie Saparovej. Bakalársky stupeň ukončil v Ateliéri kreatívnej fotografie u Miroslava Švolíka. Jeden rok študoval v USA a v Belgicku na The Royal Academy of Fine Arts, Gente.

Je zakladajúcim členom ateliéru Časopriestor v Novej Cvernovke a vedie workshopy analógovej a divadelnej fotografie. Má za sebou niekoľko spoločných aj samostatných výstav na Slovensku a tiež v zahraničí, kde sa začal angažovať po svojom študijnom pobyte v Belgicku. Divadelnej fotografii sa venuje niekoľko rokov a má za sebou spoluprácu so Slovenským národným divadlom, s divadlom Aréna, so Štúdiom 12, s divadlami Stoka a SkRAT. V Belgicku spolupracoval s NT Gent, CAMPO a s Logos. Je rezidentným fotografom na medzinárodnom divadelnom festivale TAZ v Oostende.

Inštalácia s názvom Cable-tree je vytvorená pod záštitou Urban Residence špeciálne pre TEDxBratislava na tému „Na pomedzí – Inbetween“. Ako vysvetľuje dizajnér, „objekt sa javí veľmi organicky a prírodne, zároveň je však zložený z káblov, adaptérov a z nabíjačiek. Účastník si môže pod objekt sadnúť a v tieni ,stromu‘ si nabíjať telefón či notebook“.

PURE JUNK DESIGN
Maja Demjanovičová, Matej Mičák, Matej Dolník a Erika Šimoníková

Návrh a realizácia interiérov a dizajnérskych doplnkov z recyklovaných materiálov. To je PURE JUNK, ktorý vznikol ako startupový projekt týchto štyroch nadšencov ešte počas ich vysokoškolského štúdia. Recyklácia je pre nich priestorom na neobmedzenú tvorbu z dostupných materiálov. Veria, že aj lokálny slovenský trh by mal ponúkať alternatívu, ktorú sa snažia prinášať svojou prácou.

Pracujú prevažne s drevom, ktoré je pre nich najjednoduchšie dostupným, ale aj najlepšie spracovateľným materiálom. Začínajú sa však venovať aj kovu a iným materiálom. Produkty sú špecifické jednoduchým dizajnom a dôrazom na detail „junku“. Práve kontroverzný názov ich značky upozorňuje na kontrast medzi dizajnom a odpadom. Dizajn pre nich neznamená len vizuálny prvok produktu. Je to jeho funkcia, vplyv na životné prostredie, využitie a udržateľnosť. Snažia sa reflektovať konzum, ktorý zaniká v každodennom stereotype.

Pre TEDxBratislava na tému „Na pomedzí – Inbetween“ pod záštitou Urban Residence pripravili dizajnéri tri materiálové transformácie. Drevo, kov a gumu. Ako vravia: „Veríme, že prepojenie našej práce a tejto myšlienky prinesie nielen otázky, ale aj inšpirácie na zamyslenie. Tešíme sa z každej príležitosti komunikovať možnosti, ako nahliadať na dizajn, ale aj na recykláciu.“

Newsletter

Odoslaním emailu vyjadrujete súhlas s Podmienkami ochrany súkromia.