​Architekt Matej Grébert: Obavy bokom. Apartmán v Urban Residence je rovnocenný priestor ako hociktorý iný byt

Viete, aký je rozdiel medzi apartmánom a bytom? Sú fámy o apartmánoch naozaj pravdivé? Architekt Matej Grébert z ateliéru Compass Architekti otvorene hovorí o rozdieloch medzi nimi a vysvetľuje prednosti apartmánov, najmä pre koho je koncept apartmánového bývania priamo určený. Možno to bude pre vás prekvapenie.

Prednedávnom rezonovala v médiách téma byty verzus apartmány. A práve apartmány boli označované za menejcenné, akoby druhotriedne. Sú tieto obavy na mieste? Aký je z vášho pohľadu medzi nimi rozdiel?

Téma apartmány má dve základné roviny. Jednou rovinou sú normové požiadavky a druhou  je územný plán, ktorý hovorí o nutnosti polyfunkčného územia. To znamená, aby dom nebol iba monofunkčný, teda nie iba byty alebo kancelárie a obchody. Aj v Urbane sme navrhli taký koncept. Jedna celá časť je vhodná pre dlhodobý prenájom penziónového typu. Ma reálnu vybavenosť. Človek, ktorý sem chce prísť bývať a vyhovuje mu prenajať si byt v dobrej kvalitnej novostavbe, kde je park, kde sa dobre zaparkuje, kde je komfort a služby ako práčovňa, upratovanie, reštaurácie a podobne. Takže sme sem aplikovali aj nájomný produkt bývania, postavený práve pre túto klientelu.

V Bratislave sídli mnoho nadnárodných korporácii a firiem, takže sa dá povedať, že je to koncept pre tento druh klientely?

Áno, presne ste to zadefinovali. Vychádzame v ústrety tým ľuďom, ktorí prídu napríklad do Bratislavy na pár mesiacov, rok, dva a je nelogické, aby si kupovali byt. 

Otázky ale zaznievali aj na margo technických parametrov apartmánov.

Zákazníci sa naozaj nemusia báť apartmánov. Je to rovnocenný priestor ako hociktorý iný byt v Urban Residence. Len nepatrné množstvo apartmánov nevyhovuje dennej svetelnej zložke a to o necelých pätnásť minút. Po materiálno-technologickej stránke vyhovujú rovnakým štandardom ako všetky byty v celom komplexe. 

Newsletter

Odoslaním emailu vyjadrujete súhlas s Podmienkami ochrany súkromia.